Haber

İstanbul’a Salgın Uyarısı: ‘Kızamık Erişkinlerde de Görülmeye Başladı’

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Lideri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, son günlerde hızla artan kızamık vakalarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

prof. Serap Şimşek Yavuz, kızamığın yetişkinlerde de görüldüğünü söyleyerek, “Şu anda özellikle İstanbul’da salgın var” ifadelerini kullandı.

KLİMİK Lideri Serap Şimşek Yavuz’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Pandemi döneminin etkisiyle hem birinci basamak aşıları aksadı, hem de Türkiye’nin mülteci akınına uğraması ve aşılama oranlarının yüksek olmaması nedeniyle toplumda kızamık aşılama oranı yüzde 95’in altına düştüğünde salgınlar çıkabiliyor.”

“Şu anda İstanbul’da böyle bir salgın var. Hatta yetişkinlerde de görmeye başladık. Bu da önemli çünkü yetişkinlerde kızamık ciddi akciğer enfeksiyonlarına neden olabiliyor.”

“Kızamık hala ölümcül bir hastalık. Özellikle küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde çok şiddetli akciğer enfeksiyonuna ve zatürreye neden olabilir.”

“Bildiğimiz en hızlı yayılan enfeksiyon kızamıktır. Erişkinlerde, özellikle yüksek risk grubundakilerde, özellikle sağlık çalışanlarında aşılanmayı kesinlikle öneriyoruz. Öğretmenler de bu konuda ön planda.”

haber-ibradi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu